Liv

4 familjerätter för under 4 dollar

Vilken Film Ska Jag Se?
 

Källa: Thinkstock

Om du är som de flesta amerikaner letar du antagligen konsekvent efter sätt att sänka din livsmedelsräkning. Livsmedel kostar en familj på fyra upp till 1 296,60 dollar per månad, enligt Kan USDA uppskatta . Även de som har en sparsam plan spenderar cirka $ 600 per månad på mat hemma. Detta inkluderar inte de pengar vi spenderar på att äta på restauranger, vilket kostar en annan ungefär $ 100 till $ 400 per månad .

Vår nuvarande ekonomiska situation har mycket att göra med våra matutgifter och val. Sammantaget spenderar de med högre inkomster mer på dagligvaror och har sannolikt fler alternativ att välja mellan. Baserat på Bureau of Labor Statistics utgiftsdata har en högre inkomstfamilj en livsmedelsräkning som är minst dubbelt så stor som för vissa av de lägre inkomstgrupperna. Men oavsett vad din ekonomiska situation är, med livsmedelspriserna på väg upp, är det alltid trevligt att ha några få billiga måltider du kan vända dig till när en nödsituation uppstår eller om du är i nypa.

Vi utvecklade en lista med fyra måltider som kostar mindre än 4 dollar. Den här listan innehåller måltider som matar en familj på fyra personer, smakar gott och är relativt hälsosamma - vi undvek mat av lägre kvalitet som krukkött eller skräppost. Listan beräknar också måltidspriserna baserat på den totala kostnaden för din inköpslista, i motsats till per portion. En kostnad per portion beräknar kostnaden för en räka som 50 cent, i stället för att beräkna kostnaden för ett helt pund räkor, vilket är runt $ 13 till $ 17.

Målet med denna lista är att skapa måltider som du faktiskt kan göra med bara $ 4 i fickan att spendera i mataffären. Listan antar dock att du har vardagliga saker som salt, peppar, mjöl och dressing redan i ditt kök - priserna på dessa artiklar ingår inte. Prisuppgifterna i den här listan kommer från BLS: s senaste genomsnittliga matprisrapporter och från två livsmedelsbutiker: Publix och Matlejon .

iStock_000005658049_Små

Källa: iStock

1. Crustless Vegetabilisk Quiche

Denna måltid är verkligen ett perfekt val för dem som vill äta på en budget medan de fortfarande njuter av lite gourmetsmak. Quiche innehåller inte bara mycket protein, utan att lägga till en grönsak i receptet gör det till en hälsosam och balanserad familjen. Du kan inkludera broccoli, spenat, rostad potatis eller vilken annan grönsak du gillar.

Huvudingredienserna är ägg, lök (valfritt), ditt val av grönsaker och ditt val av ost (även valfritt). Med ett genomsnittspris på $ 1 för ett halvt dussin ägg, $ 1 för en enda potatis och mindre än $ 1 för en frusen påse eller burk broccoli eller spenat, kan du enkelt gå till butiken och köpa ingredienserna du behöver för mindre än $ 4. Denna maträtt från Alla recept gör sex portioner och fick 4,5 av 5 stjärnor från de 1500 användare som har provat det.

vad är jerry ris nettovärde

Ingredienser:

  • 1 msk vegetabilisk olja
  • 1 lök, hackad
  • 1 (10 ounce) förpackning fryst hackad spenat, tinad och dränerad
  • 5 ägg, slagen
  • 3 koppar strimlad Münsterost (du kan ersätta med riven parmesan eller eliminera helt)
  • 1/4 tesked salt
  • 1/8 tesked svartpeppar

Vägbeskrivning:

  1. Förvärm ugnen till 175 grader Celsius. Smörj en 9-tums pajpanna lätt. Värm olja i en stor stekpanna över medelhög värme.
  2. Tillsätt lök och koka, rör om ibland tills lökarna är mjuka. Rör i spenat och fortsätt laga tills överflödig fukt har avdunstat.
  3. I en stor skål kombinerar du ägg, ost, salt och peppar. Tillsätt spenatblandning och rör om för att blanda. Skopa i beredd pajpanna.
  4. Baka i förvärmd ugn tills äggen har stelnat, cirka 30 minuter. Låt svalna i 10 minuter innan du serverar.
tunafish sallad

Källa: iStock

2. Tonfisknudelsallad

Tonfisk är ett billigt, proteinrikt matval för de som har en budget. Du kan köpa två 5-uns burkar tonfisk för cirka 1,40 dollar. Du måste också köpa några armbågsmakaroninudlar eller annan typ av pasta, som rigatoni eller ziti. En liten (16 ounce) låda med armbågsmakaroni har ett genomsnittligt pris på $ 1,30. Du kan också lägga till ingredienser som lök, grön paprika, pickles eller hårdkokt ägg för att förbättra smaken på din tonfiskgryta.

Ingredienser:

var gick flacco på college
  • 2 små burkar tonfisk i vatten
  • 1/3 kopp majonnäs
  • 10 uns armbågsmakaroni (ungefär två tredjedelar av en 16-uns låda)
  • 1/4 kopp lök hackad (du kan också lägga till hackad pickle eller hackad grön paprika för smak)
  • 2 hårdkokta ägg, skalade och hackade
  • 1 tesked svartpeppar
  • 3/4 tesked salt
  • 3/4 tesked Old Bay-kryddor (valfritt)

Vägbeskrivning:

  1. Koka armbågsmakaronerna enligt anvisningarna på förpackningen (tar vanligtvis mellan 9 och 11 minuter). Töm nudlarna i en sil och kör kallt vatten över makaronerna i 60 sekunder så att den har möjlighet att svalna.
  2. Töm vatten från tonfisk och separera sedan tonfisk med en gaffel. Kombinera tonfisk, makaroner och majonnäs och rör om tills ingredienserna blandas jämnt.
  3. Vik i hårdkokta ägg och lök. Krydda med salt, peppar och Old Bay efter smak. Servera kallt. Gör 6 portioner.
Källa: iStock

Källa: iStock

3. Nudelskålar

Detta är ett måltidsalternativ som ger dig mycket utrymme att lägga till dina egna personliga detaljer. Teriyaki-nudelskålar är otroligt billiga att tillverka, och du kan skräddarsy dem efter din smak genom att välja din favoritkombination av grönsaker eller kött. Du kan spara stort genom att använda ett block torkade ramenudlar (som kostar cirka 20 cent per förpackning) istället för att använda dyrare alternativ som soba-nudlar.

Du kan göra teriyakisås hemma, men du behöver flera ingredienser. Färdiggjord teriyakisås kan vara vägen att gå, eftersom den kommer med ett pris på cirka $ 2 för några av de billigare varumärkena. Bortsett från teriyakisås och nudlar, är de andra ingredienserna verkligen upp till dig. Titta igenom ditt kylskåp och se vilka grönsaker och kött du har tillgängligt. Nedan följer ett grundläggande recept från Budgetbyte .

Ingredienser:

Teriyakisås (eller så kan du använda ett färdigt alternativ)

  • 1/4 kopp sojasås
  • 2 msk risvinäger
  • 2 msk farinsocker
  • 1/4 tesked rostad sesamolja
  • 2 vitlöksklyftor, malet
  • 2 tum färsk ingefära, riven
  • nypa röd paprikaflingor (valfritt)
  • 1 msk majsstärkelse
  • 2 msk vatten

Nudlar och grönsaker

  • 1 pund frysta stekgrönsaker
  • 8 uns bovete soba-nudlar för 3,69 $ (eller cirka 60 cent för tre block Ramen-nudlar)
  • 1 msk vegetabilisk olja

Vägbeskrivning:

hur mycket är eli bemanning värt
  1. Tillsätt sojasås, risvinäger, farinsocker, rostad sesamolja, röd paprikaflingor, majsstärkelse och vatten i en skål. Skala ingefäran och riv den sedan rakt i skålen med ett litet hålat rivjärn. Om du inte har ett rivjärn kan du finhacka ingefära. Hak vitlök och lägg också i skålen. Rör om för att kombinera ingredienserna.
  2. Koka upp en medium kruka med vatten på hög värme, tillsätt nudlarna och koka sedan i 5 till 6 minuter eller tills nudlarna är ömma. Töm nudlarna i ett durkslag. (Om du använder ramen nudlar, koka dem i cirka 2 minuter och 30 sekunder. Lämna dem lite underkokta eftersom de kommer att laga mer i stekpannan.)
  3. Värm vegetabilisk olja i en stor stekpanna över medelhög värme. När stekpannan är varm, tillsätt de frysta grönsakerna. Rör om och koka i bara cirka 2 minuter, bara för att värma upp grönsakerna. Rör om kort teriyakisås och häll den sedan i stekpannan. Låt det sjunka, vid vilken tidpunkt det blir tjockare. Grönsakerna kommer att värmas upp igen när detta händer. Stäng av värmen när såsen är varm och tjock.
  4. Tillsätt de dränerade nudlarna i stekpannan och rör om tills de är belagda i såsen. Dela nudlarna mellan fyra skålar och sked sedan eventuella kvarvarande grönsaker från stekpannan på toppen.
Källa: iStock

Källa: iStock

Fyra. Pannkakor eller crepes och ägg

Pannkakor är ett gott alternativ för dem som har en budget, och de flesta barn tycker också om dem. Du kan köpa ett engångspaket med kärnmjölkspannkakamix för butik för mindre än $ 1. Du kan också köpa en låda med mix, som gör att du kan göra två eller tre pannkakamåltider till en sammanlagd kostnad på cirka $ 2. Om du väljer en komplett blandning är allt du behöver göra att tillsätta vatten, vilket gör processen mycket enklare. Om du verkligen vill göra din måltid intressant kan du byta dina pannkakor mot crepes.

För att lägga till lite protein i din måltid kan du köpa ett dussin ägg till ett genomsnittspris på $ 1,97. Solsidan uppåt, över medelstora eller krypterade ägg möjliggör stor variation. Här är ett crepe recept från Alla recept det gör åtta crepes och fick fantastiska recensioner (över 4,5 av 5 stjärnor) från cirka 1 650 användare som har provat receptet.

Ingredienser:

  • 1 kopp allmjöl
  • 3 ägg
  • 1/2 kopp mjölk
  • 1/2 kopp vatten
  • 1/4 tesked salt
  • 2 msk smör, smält (kan använda margarin istället)

Vägbeskrivning:

  1. Vispa ihop mjölet och äggen i en stor skål. Tillsätt mjölken och vattnet gradvis under omrörning för att kombinera. Tillsätt salt och smör; Vispa tills slät.
  2. Värm en lättoljad stekpanna eller stekpanna på medelhög värme. Häll eller skopa smeten på grillen, använd cirka 1/4 kopp för varje crepe. Luta pannan med en cirkelrörelse så att smeten täcker ytan jämnt.
  3. Koka crepen i ca 2 minuter tills botten är ljusbrun. Lossa med en spatel, vänd och koka den andra sidan. Servera varm.

Mer från Wall St. Cheat Sheet:

  • Köpa ett begagnat graviditetstest? 5 galna saker som människor säljer
  • Är du orolig för högskoleskuld? Börja här
  • 5 skäl att köpa Apple idag